A VIII. Országos Rácz Aladár Cimbalomverseny díjazottjai

Helyezés
Tanuló neve
Nevező intézmény neve
Felkészítő tanár(ok) neve

A) Szóló kategória

I. korcsoport

1. Majzik Dániel Sándor

Budapest XIV. Kerületi Szent István
Zeneművészeti Szakközépiskola és Alapfokú Művészeti Iskola
Spěvák Petr

1. Muhari Nóra

Lajtha László Zenei Alapfokú Művészeti Iskola, Budapest
Maróczy Gabriella
Km: Egri Katalin

1. Surányi Petra

Erkel Gyula Újpesti Zenei Alapfokú Művészeti Iskola, Budapest
Harai Erzsébet

2. Csabai Petra

Molnár Antal Zenei Alapfokú Művészeti Iskola, Budapest
Tóth Andrea

2. Sándor Mátyás

Józsefvárosi Zeneiskola Alapfokú Művészeti Iskola, Budapest
Demlyén Krisztina

3. Tóth Csenge

Molnár Antal Zenei Alapfokú Művészeti Iskola, Budapest
Tóth Andrea

II. korcsoport

1. Jakab Zsófia

Molnár Antal Zenei Alapfokú Művészeti Iskola, Budapest
Tóth Andrea

1. Ürmös Sándor

Budapest XVI. Kerületi Rácz Aladár Zene-, Tánc-,
Képző- és Iparművészeti Alapfokú Művészeti Iskola
Ráczné Jókó Ilona
Km: Vida Klaudia

1. Vavrinecz Péter Ádám

Budapest XIV. Kerületi Szent István
Zeneművészeti Szakközépiskola és Alapfokú Művészeti Iskola
Spěvák Petr

2. Farkas Rezső

Józsefvárosi Zeneiskola Alapfokú Művészeti Iskola, Budapest
Demlyén Krisztina
Km: Bokor Ildikó

2. Lajkó Tamara

Budapest XVI. Kerületi Rácz Aladár Zene-, Tánc-,
Képző- és Iparművészeti Alapfokú Művészeti Iskola
Ráczné Jókó Ilona
Km: Vida Klaudia

3. Csontos László Menyhért

Tóth Aladár Zenei Alapfokú Művészeti Iskola, Budapest
Tóth Emese
Km: Bauernfeind Éva

3. Gerencsér Anna

Budapest XVI. Kerületi Rácz Aladár Zene-, Tánc-,
Képző- és Iparművészeti Alapfokú Művészeti Iskola
Ráczné Jókó Ilona
Km: Vida Klaudia

III. korcsoport

3. Keresztes András

Budapest XV. Kerületi Hubai Jenő Zeneiskola és Alapfokú Művészeti Iskola
Fábián Jolán
Km. Szélné Ángyán Andrea

IV. korcsoport

2. Karczag Klaudia

Budapest XVI. Kerületi Rácz Aladár Zene-, Tánc-,
Képző- és Iparművészeti Alapfokú Művészeti Iskola
Ráczné Jókó Ilona
Km: Vida Klaudia

B) Kamarazene kategória

II. korcsoport

1. Sándor Anna Viola – Sándor Mátyás

Józsefvárosi Zeneiskola Alapfokú Művészeti Iskola, Budapest
Demlyén Krisztina, Tóth Andrea

3. Meggyes Kitti, Újpesti Ifjúsági Gitárzenekar

Erkel Gyula Újpesti Zenei Alapfokú Művészeti Iskola, Budapest
Harai Erzsébet
Mayer Szilvia

III. korcsoport

1. Fűrész Tímea, Kárpáti Zsófia, Turcsányi Anna, Török Bálint, Komáromi Lili

Erkel Gyula Újpesti Zenei Alapfokú Művészeti Iskola, Budapest
Harai Erzsébet, Skripeczky Istvánné, Szabó Melinda, Pásztiné Szabó Zsuzsanna,
Balogh Kálmánné

Nemzetközi cimbalomverseny eredményei 2013.

A Zeneakadémia hallgatóinak sikereiről itt olvashat.

Versenykiírás: 5. Cimbalomduó Verseny – Csehország 2013.

Valašské Mezirici
2013. május 22-26.

A verseny rendezői: Valašské Mezirici város, a Valašské Mezirici Kulturális Központ, a Cseh Cimbalom Szövetség, Zlín régió, a Kulturális Minisztérium, és a helyi Alapfokú Művészeti Iskola.

A verseny három korcsoportban zajlik és egy fordulóból áll.

1. korcsoport: 1998-ban vagy annál később születettek;
2. korcsoport: 1997-1994 között születettek;
3. korcsoport: 1993-1983 között születettek.

A verseny anyaga:

1. korcsoport

a) kötelező mű:  Bartók Béla: 44 duó két hegedűre – részletek (14. 16. 17. számú tételek: Párnás tánc, Burleszk, Menetelő nóta (1))

b) szabadon választott mű(vek)
(Időtartam: 4-6 perc. Átirat is játszható.)

2. korcsoport

a) kötelező mű: Jarmila Mazourová: Párbeszéd két cimbalomra (Dialogy pro dva cimbály)

b) szabadon választott mű(vek)
(Időtartam: 6-8 perc. Átirat is játszható.)

3. korcsoport

a) kötelező mű: Bellerofonte Castaldi: Capriccio IX

b) szabadon választott mű(vek)
(Időtartam: 8-10 perc. Átirat is játszható.)

1. A duó tagjai közül legalább az egyiknek szólóban is kell indulnia a versenyen.
2. Nem kötelező kotta nélkül játszani!
3. A versenyzők saját maguknak lapoznak.
4. A verseny nyilvános.
5. Bárki részt vehet a versenyen, aki a kiírási feltételeknek megfelel.
6. Minden versenyzőnek el kell játszania a kötelező darab(ok)at, különben kizárják a versenyből.
7. Minden versenyző köteles a szabadon választott művek kottáinak két-két példányát a zsűrinek átadni az adott forduló előtt.
8. Darabválasztásnál részesítsük előnyben az eleve két hangszerre írt műveket!

A kötelező művek kottái letölthetőek a www.dulcimerfest.eu honlapjáról.

Az első helyezett használhatja a “versenygyőztes” címet.
A díjazott versenyzők játszhatnak az ünnepélyes gálakoncerten.

Jelentkezés:

1. A kitöltött jelentkezési lapot küldje e-mailben az oscimbalistu_k u k a c _centrum.cz címre, vagy postai úton ide: Ruzena Decka, Ruzova 153, 757 01 Valašské Mezirici, Cseh Köztársaság.
Nevezési határidő: 2013.  április 23.
2. Nevezési díj nincsen.
3. Részvételi díj 500 cseh korona.

Díjak és a pontozás menete:

1. A díjakról a zsűri dönt.
2. Az öttagú nemzetközi zsűrit a szervezők kérik fel.
3. A zsűritagok 0-25 pont között értékelik a versenyzők teljesítményét.
4. A legalacsonyabb és a legmagasabb pontszámot levonása utána az anonim és nyilvános pontozás eredményét összeadják. A legmagasabb pontszámot elért duó kapja az első díjat. Döntetlen (kettő vagy több azonos pontszám) esetén a zsűri véleménye dönt.
5. A zsűrinek jogában áll leállítani a versenyzőt, ha túllépte a megadott időtartamot.
6. A zsűrinek jogában áll a díjakat összevonni, megosztani, vagy nem kiadni. A zsűri dönt arról, ki és mit játszhat a gálakoncerten.
7. A díjakról a Fesztivál megnyitásakor születik döntés minden egyes korcsoportban.

Szállás:

A szervező biztosítja a versenyzők és egy-egy kísérő tanár szállását a fesztivál teljes hossza alatt.
Az utazás költségeit a szervezők nem fedezik.

Eredeti cseh nyelvű versenykiírás:
www.cimbalfest.eu/cimbalova-dua/propozice

A város honlapja:
www.valasskemezirici.cz

A VII. ORSZÁGOS CIMBALOMVERSENY DÍJAZOTTJAI


I. korcsoport:

  • Jakab Zsófia (Tóth Aladár Zeneiskola AMI, tanára: Tóth Andrea)arany
  • Domahidy Veronika (Molnár Antal Zeneiskola, tanára: Móri Beáta)ezüst
  • Gyöngyösi Flóra  (Rácz Aladár Zeneiskola AMI, tanára: Rácz Attiláné)bronz
  • Meggyes Kitti  (Erkel Gyula Újpesti Zeneiskola, tanára: Harai Erzsébet)bronz
  • Csontos László Menyhért (Tóth Aladár Zeneiskola AMI, tanára: Tóth Andrea) – bronz
  • Mészáros Jakab (Hubay Jenő Zeneiskola AMI, tanára: Fábián Jolán)dicséret
  • Waldau Beatrix (Tóth Aladár Zeneiskola AMI, tanára: Tóth Andrea)dicséret
  • Ónozó Zsófia (Rácz Aladár Zeneiskola AMI, tanára: Rácz Attiláné)dicséret

II. korcsoport:

  • Keresztes András (Hubay Jenő Zeneiskola AMI, tanára: Fábián Jolán)arany
  • Zelles Sára Zsuzsanna (Rácz Aladár Zeneiskola AMI, tanára: Rácz Attiláné)arany
  • Bácskai Bence (Józsefvárosi Zeneiskola, tanára: Demlyén Krisztina)ezüst
  • Csabai Lili (Molnár Antal Zeneiskola, tanára: Móri Beáta)ezüst
  • Fűrész Tímea (Erkel Gyula Újpesti Zeneiskola, tanára: Harai Erzsébet)ezüst
  • Kovács Mihály (Hubay Jenő Zeneiskola AMI, tanára: Fábián Jolán)dicséret
  • Ötvös Henrietta (Hubay Jenő Zeneiskola AMI, tanára: Fábián Jolán)dicséret
  • Zombory Virág (Tóth Aladár Zeneiskola AMI, tanára: Tóth Andrea)dicséret

IV. korcsoport:

  • Detvay Lili (Tóth Aladár Zeneiskola AMI, tanára: Tóth Andrea)ezüst

Kamarazene:

  • Bölecz Máté, Szabó Gergely Krisztián (Rácz Aladár Zeneiskola AMI, tanára: Rácz Attiláné)arany
  • Kuti Beáta fuvola, Várfalvi Luca cimbalom, Gimesi Barbara cimbalom, Dabóczy Katalin gordonka (Lajtha László Zeneiskola AMI, tanárok: Maróczy Gabriella – cimbalom, Varasdy Zsuzsanna – gordonka, Gaál Zsolt – fuvola)arany
  • Kovács Luca, Schmal Júlia (Tóth Aladár Zeneiskola AMI, tanár: Tóth Andrea) – dicséret

A VII. ORSZÁGOS CIMBALOMVERSENY PROGRAMJA

KEDVES VENDÉGEINK!

Szeretettel köszöntjük Önöket a
IV. ORSZÁGOS CSEMBALÓVERSENY és a VII. ORSZÁGOS CIMBALOMVERSENY alkalmából!
A budapesti Rácz Aladár Zeneiskola először 1994-ben rendezte meg az alapfokú művészetoktatási intézményekben tanuló cimbalmos növendékek számára a zenei versenyt. Azóta minden harmadik évben teremtünk alkalmat a pedagógiai munka bemutatására, a tehetségek felkutatására. Ebben az évben érkeztünk a VII. ORSZÁGOS CIMBALOMVERSENY megrendezéséhez.

A verseny az elnevezését a zeneiskolánk névadójáról, Rácz Aladárról kapta. Elévülhetetlen érdeme a cimbalomművésznek, hogy a cimbalmot bevezette a hangversenytermek pódiumára. Csodálatos játékával interpretálta azt a zenei repertoárt, melyet ő dolgozott át a cimbalomra, s mely alkalmassá vált e hangszeren való tökéletes megszólaltatásra. Koncertjeinek műsora főként barokk zenei művekből és népzenei improvizációkból tevődött össze, de Kodály és Stravinsky művei is nagy sikert arattak előadásában. Rácz Aladár iskolateremtő és előadóművészi munkája a Zeneakadémián lelkes követőkre talált növendékei személyében. (Gerencsér Ferenc, Szalai József és Tóth Elek)

Nagy örömünkre a zsűriben helyet foglal Gerencsérné Szeverényi Ilona cimbalomművész, zenepedagógus, aki neves elődjei hagyományát folytatja, tovább fejleszti a Józsefvárosi Zeneiskolában épp úgy, mint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen és annak gyakorló iskolájában, a Bartók Béla Zeneművészeti Szakiskolában, immár több évtizede. Az alapfoktól a diplomáig kidolgozta a tanítási anyagot és módszertant, Gerencsér Ferenccel cimbalomiskolát írt. Sokat tett a kortárs zene népszerűsítéséért is. A versenyt követő hangversenyen hallhatjuk közép- és felsőfokú tanulmányait folytató növendékeinek színvonalas bemutatkozását.

Minden kedves vendégünknek sok szép zenei élményt, a versenyzőinknek sikeres bemutatkozást kívánok!”

Ráczné Jókó Ilona
cimbalomtanár

A verseny szervezői:
NEMZETI ERŐFORRÁS MINISZTÉRIUM
OKTATÁSI HIVATAL
BUDAPEST FŐVÁROS XVI. KERÜLET ÖNKORMÁNYZATA
RÁCZ ALADÁR ZENEISKOLA
TÁNCMŰVÉSZETI, KÉPZŐ- ÉS IPARMŰVÉSZETI AMI

A zsűri elnöke:
GERENCSÉRNÉ SZEVERÉNYI ILONA cimbalomművész,

a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem művésztanára
A zsűri tagjai:
HORVÁTH ANIKÓ DLA csembalóművész,
a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem docense
KOVÁCS KÁLMÁNNÉ művészetoktatási, közoktatási szakértő – zenepedagógus
A zsűri titkára:
MAGYAR ANNA ILDIKÓ
közoktatási szakértő

A verseny támogatói:
MAGYAR ZENEMŰVÉSZEK ÉS TÁNCMŰVÉSZEK SZAKSZERVEZETE
GERENCSÉR FERENC ALAPÍTVÁNY
ZENÉVEL A HOLNAPÉRT ALAPÍTVÁNY

RÉSZTVEVŐ ZENEISKOLÁK:

  • IV. ker. Erkel Gyula Újpesti Zeneiskola
  • VI. ker. Tóth Aladár Zeneiskola AMI
  • VII. ker. Molnár Antal Zeneiskola AMI
  • VIII. ker. Józsefvárosi Zeneiskola
  • XV. ker. Hubay Jenô AMI és PSZK
  • XVI. ker. Rácz Aladár Zeneiskola AMI
  • XX. ker. Lajtha László AMI

A verseny helyszíne:
RÁCZ ALADÁR ZENEISKOLA
1165 Budapest, Táncsics utca 7.

RÁCZ ALADÁR
(1886–1958)
„…Muzsikálni nem egyszerű dolog,
főleg szépen és jól muzsikálni.
A zene oly sok mindenből áll.
Itt van például a szép hang kérdése.
Mitől függ a szép hang?
Attól, hogy hogyan ütjük meg a hangszert!
De ez még nem elég. Érzés kell hozzá.
Fül és szív!
Ez utóbbi nélkül nem lehet szép hangon játszani!
Különböző hangszereken minden muzsikus más-mást
keres és talál.
A méh is úgy szedi le a virágport, mint a darázs, de mégis
másféle mézet ád mind a kettő! A jó zene a béke hangja.
Én a béke híve vagyok! Nekem a legnagyobb dolog az a szeretet,
melyet az emberektől kaptam és kapok!
Ezt a szeretetet szeretném visszaadni muzsikámmal!…”

A VERSENY PROGRAMJA

9.30    Megnyitó
CSEMBALÓVERSENY
9.30     I., II. Korcsoport
10.30    III. Korcsoport, Kamarazene kategória

CIMBALOMVERSENY
12.00 I. Korcsoport, Kamarazene kategória
Ebédszünet
13.45 II. Korcsoport
15.15 IV. Korcsoport, Kamarazene kategória

16.30 A Bartók Béla Zeneművészeti Szki. és a LFZE növendékeinek hangversenye

18.00  Értékelés, díjkiosztás és Gálahangverseny

Elhangzanak: a zsűri által javasolt díjnyertes produkciók.
Fellépnek:
HORVÁTH ANIKÓ DLA csembalóművész – a LFZE művésztanára
MÓRI BEÁTA cimbalomművész – a Rácz Aladár Zeneiskola volt növendéke
FEHÉR NÓRA – a Rácz Aladár Zeneiskola csembalótanára

VERSENYMŰSOR

12.00 I. KORCSOPORT
2001. június 1-jén és utána született tanulók

SZÓLÓ KATEGÓRIA

1. CSONTOS LÁSZLÓ MENYHÉRT (VI.)

  • J. S. BACH: MUSETTE
  • BARTÓK: HEJ, TULIPÁN
  • ANONYMUS: LASSÚ TÁNC

2. DOMAHIDY VERONIKA (VII.)

  • J. HAYDN: MENÜETT
  • KURTÁG GYÖRGY: MIKRORONDO
  • J. F. DANDRIEU: A KIS MESTER

3. GYÖNGYÖSI FLÓRA  (XVI.)

  • L. V. BEETHOVEN: FARSANGI BÁL
  • BARTÓK: KÖRTÁNC
  • J. VAN DER HOVE: CANARIE

4. JAKAB ZSÓFIA (VI.)

  • W. A. MOZART: KERINGŐ
  • BARTÓK: JÁTÉK
  • ANONYMUS: UGRÓS TÁNC

5. MEGGYES KITTI (IV.)

  • J. S. BACH: G-DÚR MENÜETT
  • BARTÓK: BORDAL
  • MS LAMBERT: BOURRÉE

6. MÉSZÁROS JAKAB (XV.)

  • J. S. BACH: MUSETTE
  • BARTÓK: KÉT NÉPDALFELDOLGOZÁS – GYERMEKEKNEK I. K.
  • LINNEMANN: WOOING

7. ÓNOZÓ ZSÓFIA (XVI.)

  • J. PH. RAMEAU: MENÜETT
  • L. V. BEETHOVEN: NÉMET TÁNC
  • SZOKOLAY SÁNDOR: A MACSKÁNAK…

8. WALDAU BEATRIX (VI.)

  • TELEMANN: ALLEGRETTO
  • BARTÓK: JÁTSZÓ GYERMEKEK
  • SZOKOLAY SÁNDOR: FOGÓCSKA

KAMARAZENE KATEGÓRIA
1. KOVÁCS LUCA – SCHMAL JÚLIA (VI.)

  • UNGARESCA, HAJDÚ TÁNC ÉS APOR LÁZÁR TÁNCA A KÁJONI KÓDEXBŐL
  • KABALEVSZKIJ: MULATSÁGOS ESET
  • TÜRK: BALETT

13.45 II. KORCSOPORT
1998. június 1-je és 2001. május 31. között született tanulók

SZÓLÓ KATEGÓRIA

1. BÁCSKAI BENCE (VIII.)

  • A. CORELLI: E-MOLL SZONÁTA – SARABANDE
  • BALÁZS ÁRPÁD: TÁNC
  • R. SCHUMANN: SZILAJ LOVAS

2. CSABAI LILI (VII.)

  • ROBERT DE VISÉE: A-MOLL SZVIT – PRELUDE
  • KÁROLYI PÁL: MAGYARORSZÁGI TÁNCOK ÉS MÁRIAÉNEK A LINUS DALLAMGYŰJTEMÉNYBŐL
  • V. BRADA: KÉT ETŰD

3. FŰRÉSZ TÍMEA (IV.)

  • PERGOLESI: SICILIANO
  • WEINER: RÓKATÁNC
  • RAMEAU: GAVOTTE

4. KERESZTES ANDRÁS (XV.)

  • J. S. BACH: E-MOLL PRELUDIUM
  • BARTÓK: KÉT DARAB A GYERMEKEKNEK III. KÖTETÉBŐL
  • BARTÓK: SZONATINA I. TÉTEL
  • BEETHOVEN: MENÜETT ÉS TRIÓ

5. KOVÁCS MIHÁLY (XV.)

  • J. S. BACH: D-MOLL PRELUDIUM
  • BARTÓK: KÉT DARAB A GYERMEKEKNEK III. KÖTETÉBŐL
  • HÄNDEL: ÁRIA

6. ÖTVÖS HENRIETTA (XV.)

  • D. SCARLATTI: A-MOLL SZONÁTA
  • LÁNG ISTVÁN: RONDINO
  • W. A. MOZART: BAGATELL

7. RINGHOFER MÁRTON (VII.)

  • VIVALDI: C-DÚR MANDOLINVERSENY III. TÉTEL
  • KOCSÁR MIKLÓS: SONATA IN A
  • A. CONTI: G-DÚR SZONÁTA I. TÉTEL

8. ZELLES SÁRA ZSUZSANNA (XVI.)

  • J. H. FIOCCO: ALLEGRO
  • BARTÓK: SZONATINA II. TÉTEL
  • MONZA: CIMBALOM-SZONÁTA I. TÉTEL

9. ZOMBORY VIRÁG (VI.)

  • A. VIVALDI: TÉL
  • BARTÓK: MEDVETÁNC
  • DEBUSSY: A KIS NÉGER

15.15: IV. KORCSOPORT
1990. június 1-je és 1996. május 31. között született tanulók

SZÓLÓ KATEGÓRIA

1. DETVAY LILI (VI.)

  • A. VIVALDI: ALLEMANDE
  • DEBUSSY: A LENHAJÚ LÁNY
  • ERDÉLYI TÁNCOK-KÖZÉPFORGATÓ

2. FÜGEI BIANKA ZSÓFIA (IV.)

  • RAMEAU: GAVOTTE
  • SCHUBERT: AVE MARIA
  • PERGOLESI: SICILIANO

KAMARAZENE KATEGÓRIA
1. BÖLECZ MÁTÉ – SZABÓ GERGELY KRISZTIÁN (XVI.)

  • A. VIVALDI: D-MOLL KETTŐSVERSENY I. TÉTEL
  • LISZT FERENC: ESTI HARANGSZÓ

2. KUTI BEÁTA – fuvola, VÁRFALVI LUCA – cimbalom,
GIMESI BARBARA – cimbalom, DABÓCZY KATALIN (XX.) – gordonka

  • A. VIVALDI: CONCERTO II., III. TÉTEL
  • GRIEG: ELÉGIE OP. 47. NO. 7.

III. Országos népzenei verseny 2012

A verseny időpontja: 2012. március 30-31. április 13—14.

Rendező: Pikéthy Tibor Zeneművészeti Szakközépiskola
Cím: 2600 Vác, Kossuth tér 3.
Telefon: 06-27-317-180
E-mail: info….pikethy.net; igazgato….pikethy.net
Honlap: www.pikethy.net
A verseny helyszíne: Bartók Béla Zeneiskola AMI
2600 Vác, Konstantin tér 8.

A verseny célja: Lehetőséget biztosítson a zeneművészeti szakközépiskolák népzene fő- és mellékszakos növendékei számára tehetségük kibontakoztatására, felkészültségük bemutatására, valamint hogy számot adhassanak arról, meddig jutottak el zenei anyanyelvi hagyományaink elsajátításában és hiteles tolmácsolásában.

A verseny jellege: Gyakorlati verseny.

A verseny fordulói: Iskolai válogatók, országos döntő.

Korcsoportok:
I. korcsoport: 9. évfolyam
II. korcsoport: 10. évfolyam, valamint a szakképző I/13. évfolyam,
III. korcsoport: 11. évfolyam, valamint a szakképző II/14. évfolyam,
IV. korcsoport: 12. és 13. évfolyam, valamint a szakképző III/15. évfolyam tanulói.

A verseny kategóriái:
A) Szóló
Ének, hegedű, citera, tambura, koboz, klarinét, tárogató, tekerő, cimbalom, furulya, duda, harmonika.

B) Kísérő hangszer
Brácsa, bőgő, citera, tambura, koboz, klarinét, tárogató, tekerő, cimbalom, furulya, duda, harmonika.

C) Hangszeres együttes
1. 2 fős zenekar énekkel vagy anélkül (furulya-gardon, furulya-koboz, hegedű-gardon, hegedű-koboz, szólóhangszer kontrakísérettel).
2. Dallamhangszerekből álló 2-3 fős hangszeres, hangszeres-énekes együttes.
3. 3-5 fős, egynemű hangszerekből álló együttes (pl. vonószenekar, tamburazenekar, citerazenekar).
4. Vegyes összetételű 4 vagy több fős hangszeres, hangszeres-énekes együttes (pl. vonószenekar cimbalommal vagy klarinéttal kiegészülve).

D) Énekegyüttes
1. Énekkettősök vagy -hármasok
2. 4-10 fős énekegyüttesek

SZÓLÓ KATEGÓRIÁK

A) SZÓLÓ KATEGÓRIA
Ének, hegedű, citera, tambura, koboz, klarinét, tárogató, tekerő, cimbalom, furulya, duda, harmonika.
A verseny követelményei:
Egy-egy összeállítás időtartama maximum 5 perc lehet.
Az összeállításokon belül szerepeljenek különböző karakterű és tempójú darabok.
A kíséretet tanár vagy vendég közreműködő is elláthatja.

B) KÍSÉRŐ HANGSZER KATEGÓRIA
Brácsa, bőgő, citera, tambura, koboz, klarinét, tárogató, tekerő, cimbalom, furulya, duda, harmonika.
A verseny követelményei:
Egy-egy összeállítás időtartama maximum 5 perc lehet.
Az összeállításokon belül szerepeljenek különböző karakterű és tempójú darabok.
A kíséretet tanár vagy vendég közreműködő is elláthatja.
A szóló és a kísérő hangszer kategória verseny anyaga: Kötelező és szabadon választott művek.

ÉNEK
I. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Népdal összeállítás karádi népdalokból a Pátria felvételek és Vikár László karádi gyűjtése alapján.
2. Parlando rubato előadásmódú zoborvidéki vagy szilágysági menyasszony búcsúztatók.
Szabadon választott népdal összeállítás, a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.
II. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Népdal összeállítás Bodor Anikó: Vajdasági magyar népdalok I-III. köteteiből és hang- felvételeiből.
2. Egy parlando rubato előadásmódú, régi stílusú klasszikus ballada vagy történeti ének. Kérjük, hogy az esetleges rövidítéseket a történet teljességének megtartásával alkalmazzák!
Szabadon választott népdal összeállítás, a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.
III. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Népdal összeállítás Lajtha László széki gyűjtéséből.
2. Székelyföldi keserves ének.
Szabadon választott népdal összeállítás, a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.
IV. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Moldvai népdal összeállítás a Pátria gyűjtések alapján, Domokos-Rajeczky: Csángó népzene I-III. köteteinek felhasználásával.
2. Parlando rubato előadásmódú mezőségi lírai népdal/ok.
Szabadon választott népdal összeállítás, a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.

HEGEDŰ
I. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Összeállítás a bogyiszlói zenekar felvételei alapján.
2. Széki táncrend részlet Ferenci Márton „Zsuki” zenei anyagából.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.
II. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Összeállítás a kisari zenekar felvételei alapján.
2. Kalotaszegi összeállítás Fodor Sándor „Neti” felvételei alapján.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.
III. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Felső-Maros menti összeállítás a vajdaszentiványi Horváth Elek zenei anyagából.
2. Összeállítás a kartali zenekar felvételei alapján.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.
IV. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Szóló hegedűjáték: egy táncdallam és egy parlando rubato dallam egy díszített előadásmódú területről (Mezőség, Kalotaszeg, Gyimes).
2. Összeállítás a magyarpalatkai Kodoba Béla és Márton zenekarának felvételei alapján.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.

BRÁCSA, BŐGŐ
I. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Összeállítás a bogyiszlói zenekar felvételei alapján: ugrós, lassú és friss csárdás dallamok kísérete.
2. Széki táncrend részlet Ferenci Márton „Zsuki” zenei anyagából: magyar, lassú, csárdás dallamok kísérete.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.
II. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Összeállítás a kisari zenekar felvételei alapján: oláhos, verbunk, lassú és friss csárdás dallamok kísérete.
2. Kalotaszegi összeállítás Fodor Sándor „Neti” felvételei alapján: legényes, csárdás és szapora táncdallamok
kísérete.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.
III. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Felső-Maros menti összeállítás a vajdaszentiványi Horváth Elek zenei anyagából: sebes forduló, csárdás, korcsos és cigánycsárdás táncdallamok kísérete.
2. Összeállítás a kartali zenekar felvételei alapján: lassú csárdás, bukós és mars táncdallamok kísérete.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.
IV. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Gömöri hallgató, lassú és friss csárdás, verbunk.
2. Összeállítás a magyarpalatkai Kodoba Béla és Márton zenekarának felvételei alapján: akasztós, ritka csárdás, szökős és ritka magyar táncdallamok kísérete.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.

CITERA
I. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Összeállítás Tuka Zsigmond citerás felvételei alapján.
2. Összeállítás Sajti Mihály vagy Mező Józsefné Bozsik Margit citerás felvételei alapján.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.
II. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Összeállítás Cs. Nagy Balázs, Zsila Kálmán, Boruzs András és Kancsel János felvételei alapján.
2. Összeállítás Cuci József vagy Maszlag Józsefné citerás felvételei alapján.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.
III. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Összeállítás Vass Sándor, Orbán István, Márton István és Balatinc István somogyi adatközlők felvételei alapján.
2. Összeállítás Dékány János és Koller József dunafalvi adatközlők vagy Takács József és Takács Józsefné szentlőrinci citerások felvételeiből.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.
IV. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Összeállítás Papp Rókus és Bársony Mihály citerás felvételei alapján.
2. Összeállítás Szaszkó József turai citerás felvételei alapján.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.

TAMBURA
I. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Összeállítás a bogyiszlói zenekar felvételei alapján: ugrós, lassú és friss csárdás dallamok.
2. Összeállítás a magyarországi szerb tamburás felvételekből.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.
II. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Összeállítás a bátmonostori zenekar felvételei alapján.
2. Összeállítás horvát tamburás felvételekből.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.
III. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Összeállítás a dávodi zenekar felvételei alapján.
2. Összeállítás Vujicsics Tihamér gyűjtéséből.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.
IV. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Összeállítás a mohácsi Kovács dinasztia tamburás felvételei alapján.
2. Összeállítás Bartók Béla bánáti gyűjtéséből.
Szabadon választott összeállítás nemzetiségi népzenei anyagból.

KOBOZ
I-IV. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Öt különböző karakterű dallam Gyöngyös György moldvai kobzás adatközlő anyagából.
2. Négy táncdallam Paul Vasile kobzás felvételei alapján.
Szabadon választott összeállítás.

KLARINÉT
I. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Összeállítás dél-dunántúli dallamokból.
2. Összeállítás gömöri dallamokból.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.
II. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Összeállítás Felső-Tisza-vidéki dallamokból.
2. Összeállítás székelyföldi dallamokból.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.
III. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Összeállítás Galga-menti dallamokból.
2. Összeállítás bukovinai székely dallamokból.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.
IV. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Összeállítás dél-alföldi dallamokból.
2. Összeállítás eleki román dallamokból.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.

TÁROGATÓ
I-II. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Összeállítás a Rákóczi-dallamkör dallamaiból.
2. Összeállítás Gömör megyei dallamokból.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.
III-IV. korcsoport:
Kötelező anyag
1. Összeállítás Felső-Tisza-vidéki dallamokból.
2. Összeállítás székelyföldi dallamokból.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.

TEKERŐ
I. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Összeállítás Bársony Mihály (Tiszaalpár) vagy Varga Mihály (Kiskunfélegyháza) felvételei alapján.
2. Összeállítás a jeles napokhoz kapcsolódó szokásdallamokból.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.
II. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Összeállítás Balla István (Fábiánsebestyén) felvételei alapján.
2. Somogyi összeállítás.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.
III. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Összeállítás Kiss József (Szentes) felvételei alapján.
3. Összeállítás a Vietorisz- vagy a Kájoni-kódex régi magyar táncaiból.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.
IV. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Összeállítás Szenyéri Dániel (Szentes) felvételei alapján
2. Összeállítás a francia barokk udvari zenéből.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.

CIMBALOM

I. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Összeállítás bogyiszlói dallamokból.
2. Összeállítás Tendl Pál soproni cimbalmos felvételei alapján.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.

II. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Maros-menti összeállítás a vajdaszentiványi zenekar felvételei alapján.
2. Rábaközi összeállítás.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.

III. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Szatmári összeállítás.
2. Sóvidéki összeállítás.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.

IV. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Bonchidai összeállítás.
2. Összeállítás magyarpéterlaki felvételek alapján.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.

FURULYA
I. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Somogyi összeállítás.
2. Összeállítás székelyföldi dallamokból
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.
II. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Összeállítás Pál István (Tereske) felvételei alapján.
2. Összeállítás bukovinai székely dallamokból.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.
III. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Összeállítás alföldi dallamokból.
2. Összeállítás gyimesi dallamokból.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.
IV. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Mezőségi összeállítás.
2. Moldvai összeállítás.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.

DUDA
I. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Összeállítás Pál István (Tereske) felvételei alapján.
2. Összeállítás a karácsonyi ünnepkörhöz kapcsolódó dallamokból.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.
II. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Összeállítás Kukucska Ernő Nógrád megyei dudás felvételei alapján.
2. Összeállítás dél-dunántúli dallamokból.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.
III. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Összeállítás csallóközi dallamokból.
2. Összeállítás dél-alföldi dallamokból.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.
IV. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Összeállítás Hont megyei dallamokból.
2. Összeállítás moldvai dallamokból.
Szabadon választott összeállítás a kötelező anyagtól eltérő népzenei dialektusból.

HARMONIKA
I-IV. korcsoport:
Kötelező anyag:
1. Különböző karakterű és tempójú dallamokat egybefűző, magyar népzenei anyagon alapuló összeállítás.
2. Összeállítás szabadon választott nemzetiségi népzenei anyagokból (ajánlott: a szerb, román, bolgár, német, szlovák és az erdélyi magyar hagyomány virtuózabb darabjai)
Szabadon választott összeállítás

CSOPORTOS KATEGÓRIÁK
C) HANGSZERES EGYÜTTES KATEGÓRIA
1. 2 fős zenekar énekkel vagy anélkül (furulya-gardon, furulya-koboz, hegedű-gardon, hegedű-koboz, szólóhangszer kontrakísérettel).
2. Dallamhangszerekből álló 2-3 fős hangszeres, hangszeres-énekes együttes.
3. 3-5 fős, egynemű hangszerekből álló együttes (pl. vonószenekar, tamburazenekar, citerazenekar).
4. Vegyes összetételű 4 vagy több főből álló hangszeres, hangszeres-énekes együttes (pl. vonószenekar cimbalommal vagy klarinéttal kiegészülve).
A verseny követelményei:
Az összeállításokon belül szerepeljenek különböző karakterű és tempójú darabok.
Egy-egy összeállítás időtartama maximum 7 perc lehet.
Az együttesekben nem szerepelhet tanár vagy vendég.
A verseny anyaga:
I-II. korcsoport:
Két szabadon választott összeállítás az adott hangszeres együttesi felállás hagyományos repertoárjából, lehetőleg két tájegység anyagából.
III-IV. korcsoport:
Három szabadon választott összeállítás az adott hangszeres együttesi felállás hagyományos repertoárjából, lehetőleg három tájegység anyagából.

D) ÉNEKEGYÜTTES KATEGÓRIA
1. Énekkettősök vagy – hármasok.
2. 4-10 fős énekegyüttesek.
A verseny követelményei:
Az összeállításokon belül szerepeljenek különböző karakterű és tempójú darabok.
Az összeállítások időtartama maximum 6 perc lehet.
Az együttesekben nem szerepelhet tanár vagy vendég.
A verseny anyaga:
I-II. korcsoport:
Két szabadon választott összeállítás két népzenei dialektus anyagából.
III-IV. korcsoport:
Három szabadon választott összeállítás három népzenei dialektus anyagából.
A verseny díjai: A versenybizottság minden kategóriában korcsoportonként I. II. és III. helyezéseket és különdíjakat adhat ki.

A nevezés módja: A nevezési lap az iskola honlapjáról http://www.pikethy.net 2012. január 5-étől letölthető, majd a rendező iskola nevére és címére kell eljuttatni
Az országos döntő nevezési határideje: 2012. január 16.

A nevezési és részvételi díjak: A versenyzők nevezési díja és az útiköltsége, valamint a kísérő tanárok utazási költsége és a részvételi díja a nevező intézményt terheli.
Az egyéni versenyzők valamint a versenyző együttesek részvételi díja (szállás, étkezés) a nevező intézményt terhelheti vagy önköltséges.

Versenykiírás: Országos Rácz Aladár cimbalomverseny 2012

VII. Országos Rácz Aladár cimbalomverseny és IV. Országos csembalóverseny

A verseny időpontja: 2012. március 9.
Rendező: Rácz Aladár Zeneiskola, Táncművészeti,
Képző- és Iparművészeti Alapfokú Művészetoktatási Intézmény
1165 Budapest, Táncsics utca 7.
Telefon: 06-1-403-20-93, fax: 06-1-402-41-54
E-mail: info@razeneiskola.hu
Honlap: www.razeneiskola.hu

CIMBALOMVERSENY
A verseny célja: A cimbalom-tanszak pedagógiai eredményének bemutatása. Tehetségkutatás.
A verseny jellege: Gyakorlati verseny.
A verseny fordulói: Iskolai válogatók, országos döntő (egyfordulós).

Korcsoportok:

  • I. korcsoport: 2001. június 1-jén és után,
  • II. korcsoport: 1998. június 1-je és 2001. május 31. között,
  • III. korcsoport: 1996. június 1-je és 1998. május 31. között,
  • IV. korcsoport: 1990. június 1-je és 1996. május 31. között született tanulók.

Felső korhatár: A verseny napjáig be nem töltött 22. év.

A verseny kategóriái:
A) Szóló
B) Kamarazene

A nevezés feltételei:
Egy növendék csak egy szóló és egy kamarazenei kategóriába nevezhető.

A) SZÓLÓ KATEGÓRIA
Egy tanuló önálló szóló produkciója, előadási darab bemutatása tanári kísérettel.

A verseny anyaga: Két kötelező mű és egy szabadon választott mű.
A verseny követelménye:
A kötelező versenyanyagban legalább két különböző, egymástól eltérő stílusú zenemű legyen.
A szabadon választott darabot a műsoridő függvényében tűzzék műsorra a versenyzők.
A versenyműsor bemutatása során kotta használata megengedett.
A versenyző kötelező és szabadon választott műveinek eredeti kottáit a verseny idejére, helyszínére a nevező intézménynek biztosítania kell.

I. korcsoport:
Kötelező művek:
Egy barokk vagy klasszikus tánc.
(Pl. Gerencsér-Szeverényi: Cimbalomiskola, Régi táncok gyermekeknek,
Anna Magdaléna Bach nehézségi szintjén.)
Egy XX. századi magyar szerző műve.
Egy szabadon választott darab.
Műsoridő maximum 6 perc.

II. korcsoport:
Kötelező művek:
Egy barokk darab – angol, francia, német vagy olasz szerző műve.
Egy magyar szerző műve a XX-XXI. századból.
(Pl. Bartók Béla: Gyermekeknek III. IV. Kodály Zoltán: Gyermektáncok, Kurtág György: Játékok, Papp Lajos: Bagatellek és hasonló nehézségű művek.)
Egy szabadon választott darab.
Műsoridő maximum 8 perc.

III. korcsoport:
Kötelező művek:
Egy J. S. Bach-mű vagy más barokk szerző műve.
Egy preklasszikus vagy klasszikus zenei mű tétele.
Egy szabadon választott darab.
Műsoridő maximum 10 perc.

IV. korcsoport:
Kötelező művek:
Egy barokk szerző szonáta, partita, szvit vagy koncert tétele.
Egy előadási darab a romantika korából.
Egy szabadon választott darab.
Műsoridő maximum 10 perc.

B) KAMARAZENE KATEGÓRIA
Cimbalomduók, cimbalomtriók.
Cimbalom és egyéb hangszerek társítása – kisebb, nagyobb kamarazenei csoportok.

A nevezés feltételei:
A cimbalomduók esetében, ha eltérő korcsoportú növendékek szerepelnek együtt, akkor a korcsoportot az idősebb tanulók életkora határozza meg.
Egyéb kamarazenei csoportok nevezésénél a korcsoport meghatározása a cimbalom tanszakos növendékek életkorától függ.

A verseny követelményei:
A versenyműsor bemutatása során kotta használata megengedett.
A teljes műsoridő nem haladhatja meg az egyes korcsoportok számára rendelkezésre álló időkeretet.
A szabadon választott darabot a műsoridő függvényében tűzzék műsorra a nevező iskolák.
Korrepetitor tanár csak a cimbalom duók, triók zongorakíséretét láthatja el!
Egyéb kamarazenei produkcióban tanár nem vehet részt!

A verseny anyaga: Szabadon választott művek.
A szóló kategória korcsoportjainál meghatározott zenei anyag, amelyből legalább két különböző, egymástól eltérő stílusú zenemű szerepeljen.

Műsoridő:

  • I. korcsoport: maximum 6 perc.
  • II. korcsoport: maximum 8 perc.
  • III. korcsoport: maximum 10 perc.
  • IV. korcsoport: maximum 10 perc.

A verseny díjai: A versenybizottság kategóriánként és korcsoportonként I., II. és III. helyezést és különdíjakat adhat ki.
A nevezés módja: A nevezési lap az iskola honlapjáról http://www.razeneiskola.hu letölthető, amit kitöltve a rendező iskola nevére és címére kell eljuttatni 2012. január 10-éig.
A tanuló nevezési díját és útiköltségét és a kísérő tanár részvételi költségeit, útiköltségét a nevező intézmény fedezi.
A tanuló részvételi költsége kétféle módon fizethető: a nevező intézmény, vagy a tanuló által.

Az országos forduló nevezési határideje: 2012. január 10.

Versenyek az alapfokú művészetoktatási intézmények részére

Az alapfokú művészetoktatási intézmények tanulói számára meghirdetett versenyen csak az alapfokú művészetoktatási intézményekkel tanulói jogviszonyban álló növendékek vehetnek részt.

A versenyen nem vehet részt az a tanuló, aki ugyanazon a tanszakon művészeti szakképzést folytató szakiskola vagy szakközépiskola tanulója, illetve művészeti felsőoktatási intézmény hallgatója.

Kizárható a versenyből az a versenyző, aki a nevezési feltételeknek nem tett eleget, nem valós adatokat közölt, nem megengedett segédeszközt használ.

A versenykiírásban meghatározott időkeretet nem lehet túllépni.
A versenyző kötelező és szabadon választott műveinek eredeti kottáit a verseny idejében, a helyszínen a nevező intézménynek be kell mutatnia.

Forrás: NEFMI